KURUCUMUZ

Kurucumuz

İsmail Kaymak, 1945 yılında esnaf bir ailenin çocuğu olarak, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde doğmuştur. Gazi bir dedenin torunudur ve küçük yaşlardan itibaren cumhuriyet, Atatürkçülük gibi kavramlarla yoğrulur. Dedesinden aldığı adını, onun gibi topluma hizmet ederek taşımayı ise çocukluk yıllarındaki hedeflerinin temeli olarak görür.

Bulunduğu köyde okul olmadığından ilköğrenimini üç farklı yerleşim biriminde bulunan okullarda sürdürür. İlkokul öğrenimi sıralarında yaşadığı bu eğitim mücadelesi, ileriki yıllarda kuracağı okulun, kaliteli eğitim- öğretim idealinin oluşmasını sağlar.

Çanakkale Öğretmen Okulu’ndaki öğreniminin ardından, 1988’de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi eğitim ön lisans programını tamamlar. Milli Eğitim’e bağlı çeşitli kurumlarda ilkokul öğretmeni olarak 28 yıl görev yapan İsmail Kaymak’ın öğretmenliğin yanı sıra köy kalkınma kooperatiflerinde başkanlıkları, mandıracılık, ziraat ve hayvancılığa yönelik çeşitli faaliyetleri, oluşturduğu ticari ilişkiler, okul sıralarında kendine verdiği sözü gerçekleştirmesini sağlar. 1996 yılında başladığı okul inşaatını, 2004 yılında tamamlayarak hedefine ulaşır.
Atatürk ilke ve devrimleri yolunda çağdaş, dürüst, demokratik, toplumsal nitelikli, özgür düşünen duyarlı bireyler yetiştirmek üzere okulunun kapılarını açar. Okulunda maddi olanakları yetersiz ancak başarılı olan öğrencilere, şehit çocuklarına da burs vererek onlara öğrenim imkânı tanır.

"Öğrencilerim benim çiçeklerim!..
Gelin çiçeklerimizi beraber büyütelim.
Onları koparmadan, güzelliklerini beraber yaşayalım..."


İsmail KAYMAK